title: "SXE-3000.4D/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class D 4-Channel 200x4 RMS @4 OHM 3000 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System"
brand: "ds18"
price: "SAR 1629"
currency: SAR
in_stock: true
reviews_count: 12
category: "Ds18"
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
# 3000W peak power output Compact 10x12x9 inch size 4-channel Class D amplifier SXE-3000.4D/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class D 4-Channel 200x4 RMS @4 OHM 3000 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System
**Brand:** ds18
**Price:** SAR 1629
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Power Meets Precision — Drive Your Sound to the Next Level!
## Quick Answers
- **What is this?** SXE-3000.4D/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class D 4-Channel 200x4 RMS @4 OHM 3000 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System by ds18
- **How much does it cost?** SAR 1629 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ds18 enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ds18 brand quality
## Description
Buy DS18 SXE-3000.4D/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class D 4-Channel 200x4 RMS @4 OHM 3000 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System: Multichannel Amplifiers - desertcart.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible purchases
## Features
- SUPERCHARGE - The SXE-3000.4D has a power output of 500W x 2 CH bridged at 4-ohms, 320W x 4 CH at 2-ohms, 200W x 4 CH at 4-ohms: perfect power settings to supercharge any custom build
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BMW5Y4QX |
| Best Sellers Rank | #8,175 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #8 in Car Multichannel Amplifiers |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (551) |
| Date First Available | November 18, 2022 |
| Global Trade Identification Number | 00810097261235 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 4.09 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 10 x 12 x 9 inches |
| Item model number | SXE3000.4D/BK |
| Manufacturer | DS18 |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Temperature | 80 Degrees Celsius |
| Output Power | 3000 Watts |
| Package Type Name | box |
| Product Dimensions | 10 x 12 x 9 inches |
| Specification Met | CE, FCC, RoHS |
| UPC | 810097261235 |
| Voltage | 12 Volts |
## Product Details
- **Manufacturer:** DS18
- **Voltage:** 12 Volts
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Runs cool and rms power is legit.
*by L***A on April 22, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Small form factor and good amp
*by J***N on November 24, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Sounds great!
*by C***B on June 8, 2025*
## Frequently Bought Together
- DS18 SXE-3000.4D/BK Car Amplifier Stereo Full-Range Class D 4-Channel 200x4 RMS @4 OHM 3000 Watts - Powerful and Compact Amp for Speakers in Car Audio System
- DS18 PRO-TWX1/BK 3.8" Aluminum Super Bullet Tweeter, 240W Max, 1" Aluminum 4-Ohms Voice Coil, Built in Crossover - PRO Tweeters are The Best in The Pro Audio and Voceteo Market (2 Speakers Included)