brand: "iliving"
price: "SAR 1025"
currency: SAR
in_stock: true
category: "I Living"
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
**Brand:** iliving
**Price:** SAR 1025
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌬️ Elevate your airflow game—because your space deserves the breeze of the future!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** SAR 1025 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- iliving enthusiasts
## Why This Product
- Trusted iliving brand quality
|---------------|-------|
| ASIN | B01G8I7HVC |
| Air Flow Capacity | 820 Cubic Feet Per Minute |
| Blade Material | Aluminium |
| Brand Name | iLIVING |
| Collection Name | Home |
| Colour | Silver |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Button Control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,126) |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Finish Type | Metallic |
| Global Trade Identification Number | 00856957005281 |
| Included Components | Cord |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Type | Hardwired, Permanent |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 14.6D x 33W x 33H centimetres |
| Item Type Name | iLIVING 10 Inch Variable Speed Shutter Exhaust Fan, Wall-Mounted |
| Item Weight | 3.36 kg |
| Main Power Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer | iLIVING USA |
| Material | Alloy Steel, Aluminium |
| Model Name | ILG8SF10V |
| Model Number | ILG8SF10V |
| Motor Type | Brushless |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Power Levels | 2 |
| Number of Speeds | 1 |
| Part Number | ILG8SF10V |
| Power Source | Corded Electric |
| Recommended Uses For Product | Air Circulation, Exhausting |
| Room Type | Bathroom |
| Size | 10 - Variable |
| Special Features | Automatic Shutter, Variable Speed |
| Specification Met | UL |
| Speed | 1580 RPM |
| Standby Power Shutoff | High Efficiency |
| Style | Fan Only |
| Switch Type | Pull Chain |
| UPC | 856957005281 |
| Unit Count | 1 inch(es) |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1.25 watts |
## Product Details
- **Colour:** Silver
- **Product dimensions:** 14.6D x 33W x 33H centimetres
- **Room type:** Bathroom
- **Special feature:** Automatic Shutter, Variable Speed
- **Style:** Fan Only
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Frequently Bought Together
- iLiving ILG8SF10V - 10" Wall Mounted Exhaust Fan - Automatic Shutter - Variable Speed - Vent Fan For Home Attic, Shed, or Garage Ventilation, 820 CFM, 1200 SQF Coverage Area (Power Cord Not Included)
- iLIVING ILG8SFSC Solid State Variable Adjustable Precision Fan Speed Controller 120V 8A , Black