brand: "yale"
price: "SAR 446"
currency: SAR
in_stock: true
reviews_count: 7
category: "Yale"
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
**Brand:** yale
**Price:** SAR 446
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔐 Secure your essentials with Yale’s alarmed safe — because peace of mind is priceless.
## Quick Answers
- **How much does it cost?** SAR 446 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- yale enthusiasts
## Why This Product
- Trusted yale brand quality
## Features
- INTEGRATED 130DB ALARM is triggered if the safe is tampered or after 3 incorrect code attempts
- LOCKING MECHANISM: Anti Bump Solenoid / Mechanical Over-ride: 2 Radial-Keys
- LED INDICATORS: Two LED light indicators, green to open, red for error or low battery
- DIMENSIONS: External dimensions 200x310x200mm / Internal dimensions 190x300x150mm / Volume 8,6L.MOUNTING: Can be fixed to Wall or Floor (fixing pack and instructions included)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07QC3CH2J |
| Best Sellers Rank | #5,691 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #33 in Cabinet Safes |
| Item model number | YEC/200/DB1 |
| Language | English |
| Manufacturer | Yale |
| Product Dimensions | 31 x 20 x 20 cm; 3.6 kg |
## Product Details
- **Capacity:** 8.6 Liters
- **Colour:** Black
- **Lock type:** Electronic, Key
- **Product dimensions:** 31D x 20W x 20H centimeters
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐ Locking system doesn’t work
*by M***A on 28 November 2024*
### ⭐ The electric locking mechanism stopped working
*by B***E on 22 August 2024*
The electric locking mechanism stopped working after 1 week
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by E***N on 23 October 2025*
## Frequently Bought Together
- MASTER LOCK Key Safe Wall Mounted, Medium 85 x 119 x 36 mm, Outdoor, Mounting Kit, for Home Office Industries Vehicles, Black & Silver