title: "SB1000SS Sonic Boom Alarm Clock"
brand: "sonic alert"
price: "SAR 820"
currency: SAR
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Sonic Alert"
url: https://www.desertcart.com.sa/products/404355495-sb1000ss-sonic-boom-alarm-clock
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
**Brand:** sonic alert
**Price:** SAR 820
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⏰ Wake up loud, bright, and unstoppable!
## Quick Answers
- **What is this?** SB1000SS Sonic Boom Alarm Clock by sonic alert
- **How much does it cost?** SAR 820 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sonic alert enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sonic alert brand quality
## Key Features
- • **Never Oversleep Again:** 113 dB sonic boom alarm blasts through even the deepest sleep.
## Overview
## Description
Sonic Alert SB1000 Sonic Boom(R) Combination Alarm Clock
## Features
- SONIC ALERT
- Original Product
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B000EX9K40 |
| Adapter | SONIC ALERT |
| Alarm Clock | Yes |
| Are Batteries Included | No |
| Batteries | 1 9V batteries required. |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Best Sellers Rank | #2,700,537 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #6,863 in Alarm Clocks |
| Clock form | Multi Display |
| Colour | White |
| Compiler | SONIC ALERT |
| Connectivity Technology | Lamp |
| Country of Origin | USA |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (747) |
| Date First Available | 7 August 2012 |
| Dial Colour | White |
| Display Type | Analog |
| Does it contain liquid? | No |
| Frame Material | Plastic |
| Global Trade Identification Number | 00650518100008 |
| Includes AC Adapter | No |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Item Weight | 454 g |
| Item model number | SB1000 |
| Manufacturer | SONIC ALERT |
| Marimba | SONIC ALERT |
| Material | Plastic |
| Model | SB1000 |
| Mounting Type | Tabletop |
| Net Quantity | 1.0 Count |
| Number of Batteries | 1 9V batteries required. |
| Number of Items | 1 |
| Operation Mode | Electrical |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 22.4W x 12.4H Centimeters |
| Reader | SONIC ALERT |
| Recorder | SONIC ALERT |
| Room Type | Bedroom |
| Shape | Round |
| Size | Small |
| Special Feature | Alarm |
| Special Features | Alarm |
| Style | Modern |
| Theme | Plain |
| Transcriber | SONIC ALERT |
## Product Details
- **Colour:** White
- **Display Type:** Analog