The Big Gator Tools MDG1000NP V-Drill Guide is a portable, universal drill guide designed for precise perpendicular drilling on various materials. Featuring 17 metric drill sizes (3mm to 9.5mm), a heat-treated nickel alloy steel body for durability, and a precision ground base, it guarantees accuracy and longevity. Its innovative V-groove bottom and alignment marks make it ideal for flat, round, or square surfaces, delivering professional results on the go.
| ASIN | B00CYNOFM0 |
| Best Sellers Rank | #81,554 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #143 in Power Tool Accessory Jigs |
| Brand Name | Big Gator Tools |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,265) |
| Cutting Angle String | 9E+1 Degrees |
| Cutting Diameter | 9.5 Millimeters |
| Finish Types | Nickel |
| Global Trade Identification Number | 00613103042763 |
| Item Dimensions | 14 x 2 x 2.2 centimeters |
| Item Weight | 9 Ounces |
| Manufacturer | Big Gator Tools |
| Material Type | Nickel alloyed steel |
| Model | MDG1000NP |
| Number of Flutes | 2 |
| Part Number | MDG1000NP |
| Set Name | 3-9.5mm, 17 hole sizes |
| Shank Type | Round With Flats |
| Surface Recommendation | Alloy Steel |
| Tool Flute Type | Straight |
| UPC | 613103042763 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Lifetime warranty does not cover abuse |
M***
Original
Genuine, made in USA and packed nicely. High quality but i haven’t tried it yet
A**ー
バイクの改造加工に使用しました。 概ね良好です。
C**2
J**.
Great little thing. Well-machined. Used it so far with wood drillbits but tested with a titanium coated HSS & didn’t seem to have a problem (might worry about heat buildup if drilling thick metal but take it slow). Pity it doesn’t go below 3mm but suspect that with bits less than 3mm being a bit more fragile they might risk catching & breaking. Obviously not as good as a drill press, but more convenient, better for tight spaces & cheaper even at what seems a bit of a steep price. Works well held on by hand (on wood at least) - just make sure that drill bit is straight in hole so it doesn’t catch - but would imagine better results could be had if clamped in place. Not had reason to use the feature but allows drilling into a square corner using groove on base which a drill press might struggle with without a jig.