title: "GRAPHITE CASTELL9000 6CT TIN"
brand: "faber-castell"
price: "SAR 36"
currency: SAR
in_stock: true
category: "Faber Castell"
url: https://www.desertcart.com.sa/products/260313834-graphite-castell9000-6ct-tin
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
**Brand:** faber-castell
**Price:** SAR 36
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✏️ Elevate your art game with every stroke — don’t just draw, make a statement!
## Quick Answers
- **What is this?** GRAPHITE CASTELL9000 6CT TIN by faber-castell
- **How much does it cost?** SAR 36 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- faber-castell enthusiasts
## Why This Product
- Trusted faber-castell brand quality
## Features
- * Ideal for artistic work, demanding studies and sketches
- * Extra break-resistant, easy to sharpen and erase
- * Environmentally-friendly water-based varnish
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00COMESOQ |
| Additional Features | Pre-Sharpened |
| Age Range Description | Adult |
| Animal Theme | Cat |
| Artistic Charcoal Form | Willow Charcoal |
| Best Sellers Rank | #66,818 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #455 in Wooden Pencils |
| Body Shape | Round |
| Brand Name | Faber-Castell |
| Closure Type | Twist |
| Color | Black |
| Country of Publication | China |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (6,672) |
| Drill Point | Broad |
| Global Trade Identification Number | 00092633807033, 04005400028520, 04005401190639 |
| Grip Type | [Standard] |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Hardness | 8B |
| Included Components | Lead |
| Ink Base | Water |
| Ink Color | Black |
| Item Dimensions | 20 x 20 x 170 millimeters |
| Item Type Name | Pencil |
| Item Weight | 69 Grams |
| Line Size | 0_5mm |
| Manufacturer | FABER-CASTELL |
| Material Type | Wood |
| Model Name | CASTELL 9000 TIN OF 6 (HB,B,2B,4B,6B,8B) |
| Model Number | 119063 |
| Pattern | Solid |
| Recommended Uses For Product | Artistic Application |
| Style | Case of 6 |
| Subject Character | no subject character |
| Theme | Art |
| UPC | 799198549087 787718157935 092633807033 |
| Unit Count | 6 Count |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Writing Instrument Form | Graphite Pencil |
| Writing Technique | pencil lead |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Ink colour:** Black
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Item Package Quantity** options.
## Questions & Answers
**Q: is the lead in the pencils 3/H or 2/H**
A: The "Castell 9000" set of 6 pencils has HB,B,2B,4B,6B and 8B. I chose the softer leads but they do sell sets of the harder leads. Hope this helps.