title: "HD4100CG Fire-Safe Waterproof File Black"
brand: "sentrysafe"
price: "SAR 1447"
currency: SAR
in_stock: true
reviews_count: 9
category: "Sentry Safe"
url: https://www.desertcart.com.sa/products/121909311-hd4100cg-fire-safe-waterproof-file-black
store_origin: SA
region: Saudi Arabia
---
**Brand:** sentrysafe
**Price:** SAR 1447
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Lock in safety, unlock peace of mind 🔐
## Quick Answers
- **What is this?** HD4100CG Fire-Safe Waterproof File Black by sentrysafe
- **How much does it cost?** SAR 1447 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sentrysafe enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sentrysafe brand quality
## Description
Review: Water Resistance - All quality
## Features
- UL Classified 1/2-hour proven fire protection
- ETL verified 1/2 hour fire protection for CD's, DVD's, USB drivers and memory sticks up to 1550F
- ETL Verified waterproof
- Privacy key lock
- In-lid holder for CD's and DVD's
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00GE57DFK |
| Alarm | Lock |
| Best Sellers Rank | 69,922 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 54 in Cabinet Safes |
| Capacity | 0.65 Cubic Feet |
| Chamber Depth | 8.1 Inches |
| Chamber Height | 11.5 Inches |
| Chamber Width | 12 Inches |
| Colour | Black |
| Control Type | Key Control |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (14,032) |
| Included Components | Privacy Key Lock, Sentrysafe Hd4100Cg Fire-Safe Waterproof File, Warranty |
| Item Dimensions D x W x H | 34.3D x 39.4W x 36.3H centimetres |
| Item Type Name | SentrySafe HD4100CG Fire-Safe Waterproof File |
| Item Weight | 38.85 Pounds |
| Lock Type | Key |
| Manufacturer | SentrySafe |
| Material | Captured Fire Insulation |
| Model Number | HD4100 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Part Number | HD4100 |
| Special Features | Fireproof, Waterproof |
| UPC | 049074021450 |
| Unit Count | 18600.0 gram |
| Water Resistance Level | Waterproof |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Item weight:** 17.62 kg
- **Lock type:** Key
- **Product dimensions:** 34.3D x 39.4W x 36.3H centimetres
- **Special feature:** Fireproof, Waterproof
## Images
## Questions & Answers
**Q: I really need to know the cubic footage of this safe to compare to other ones.  Do you know?**
A: I measured the inside and found it to be:9 1/2" tall, by 8" deep, by 12" wideAdditionally, the recess in the lid is 2"tall by 8" deep, by 12" wide.All told, the cubic inches are 1104 and cubic footage would be 0.639You can stand a 3-ring binder upright or on it's side.
**Q: There does not seem to be any handles,but are there at least handholds for moving it?**
A: No handles, nothing to grab
**Q: Can this fit legal-paper sized documents?**
A: No, it isn't wide enough.  It only will fit regular size file folders (for 8.5 x 11" documents).
**Q: What is the cubic foot size of the SentrySafe HD4100CG?**
A: the opening is 8" x 12" wide, with a ridge that holds a hanging folder just off the bottom, about 9" hanging depth.  there is a little head room so the folder tabs will clear the top when closed.