The Evolution Power Tools R210SMS-300+ is a 1500W sliding mitre saw featuring a 300mm premium Japanese tungsten carbide tipped blade designed for multi-material cutting including steel, aluminium, wood, and plastic. It offers laser-guided precision with adjustable bevel (0-45°) and mitre (up to 50°) angles, supported by a 300mm sliding mechanism for wider cuts. Ideal for professional worksites with 110V power, it comes with a 3-year limited UK warranty, combining power, accuracy, and durability in one compact tool.
| Manufacturer | Evolution Power Tools Ltd |
| Part Number | Evolution Power Tools Ltd |
| Product Dimensions | 27.95 x 27.95 x 12.6 cm; 750 g |
| Item model number | 048-0031A |
| Size | 110 V |
| Colour | Orange |
| Style | R210SMS-300+ Sliding Mitre Saw |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 110 Volts |
| Wattage | 1500 watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Handle material | Plastic |
| Blade length | 300 Millimetres |
| Speed | 1900 RPM |
| Special Features | Brushless |
| Included Components | Bag |
| Batteries included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Item Weight | 750 g |
S**E
evolution saw
Excellent machine
B**N
Evolution saw
D**S
Great value for money
A**R
Great piece of equipment
A**S
motor produced large sparks and died on first use,
I also have the evolution table saw bought at the same time which is a great bit of kit..
R**Y
Amazing piece of kit. Price very reasonable. Would recommend
C**Y
This was the 110V version