The Evolution Power Tools RAGE3-S300 Multi-Purpose Sliding Mitre Saw is engineered for versatility, allowing you to cut through mild steel, non-ferrous metals, wood, and plastic with a single blade. Featuring a 300mm slide capacity and a laser guide for precision, this saw is perfect for both professional and DIY projects. With a powerful 1500W motor and a 3-year warranty, it’s the ultimate tool for any serious craftsman.
| Manufacturer | Evolution |
| Part Number | RAGE3S300 |
| Product Dimensions | 7.75 x 5.74 x 3.51 cm; 16.86 kg |
| Item model number | RAGE3S300 |
| Size | 110 V |
| Style | RAGE 3-S300 |
| Power Source | Corded |
| Voltage | 110 Volts |
| Wattage | 1500 watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Speed | 4500 RPM |
| Certification | (unset) |
| Included Components | Stand |
| Item Weight | 16.9 kg |
J**S
Fantastic
T**Y
Evolution RAGE3-S300 230V 210mm Sliding Mitre Saw
D**Y
Good saw.
D**E
Not accurate
Not very accurate for a mitre saw!
G**T
Great Machine for cutting Vslot and Aluminium Extrusions.
After much reading, research, and thought I bought this for cutting OpenBuilds Vslot extrusions. This weekend I set the Evolution Rage 3 up. We needed to build 2 Kossel Delta Printers, one for my friend, and one for me. Need to make more than 15 cuts,in 20mm x 20mm aluminium extrusion.Found the unit to be solidly built. Minimum reading of documentation to setup. I plan long term to buy the mitre stand, but thistime we literally just set it up on the floor outside my apartment.Our first cut, we stacked 3 1500mm rods togeather, so the cut was 60mm by 20mm of aluminium. Used the blade to measurethe cut, and powered it up, and sliced. Really it cuts aluminium easier than I've cut wood on a table saw. The surprise was justwaiting, for us to look at the cuts.The first cut was perfectly smooth. I'd expected to need to need to sand or file, and cleanup the cut. But it was perfectly clean. No rework or cleanup needed. And the extrusion was powder coated, and no damage to the finish even near the edge.I recommend you wear long sleeve shirt when cutting. The aluminium filings are room temp, but they come off at a decentspeed, and may surprise you. They certainly dont hurt. No sparks at all, no heat at all.This is really a great saw for Maker's, for people that want to build things. :)