Samsung’s EO-IC100B USB-C Earphones deliver high-fidelity AKG-tuned sound with dynamic drivers spanning 20Hz to 20kHz. Designed for USB-C devices without a 3.5mm jack, these wired earphones feature a tangle-free cable, ergonomic in-ear fit, and touch controls for seamless media management. Perfect for professionals seeking premium audio clarity and convenience in a sleek, modern design.
| ASIN | B084BQLD2P |
| Additional Features | USB connectivity |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Calling |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #2,535 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #209 in In-Ear Headphones |
| Brand | Samsung |
| Built-In Media | Unit |
| Cable Features | Tangle Free |
| Carrying Case Color | White |
| Carrying Case Material | Faux Leather |
| Color | White |
| Compatible Devices | Samsung mobile devices without a 3.5mm jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Media Control |
| Controller Type | Touch |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (5,825) |
| Earpiece Shape | Rounded Tip |
| Enclosure Material | Plastic |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 08806090270031 |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Is Autographed | No |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 18 Grams |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | EO-IC100 |
| Model Number | Samsung AKG EO-IC100B |
| Noise Control | None |
| Number of Items | 1 |
| Sensitivity | 95 dB |
| Specific Uses For Product | Music |
| Style Name | Modern |
| Subject Character | no character |
| Theme | Movie, TV Series |
| Warranty Description | No |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | 3.5mm |
W**A
perfect
by far better than most headphones, comfortable + works perfect on iPhones.
Y**N
Legit Samsung Type-C earphones
A**M
It's good quality
V**A
Not what I spected
A**E
good
good quality
W**N
Here and there, the product rises and falls
NB: This review was based on my experiences with the S21 FE only, and no other devices. Sound is good, build quality is good, comfort is good, and the product is indeed genuine. The only thing which I found out that I don't like about these Type C earphones is with how audio will be cut out for a noticeable time when playing multimedia (for example, when I was watching anime, whenever there was a quiet scene and dialogue occurred after that scene the earphones seemed to just shut off entirely during the quiet scene and turn back on with a very noticeable delay when a dialogue occurred). I don't know if my unit was defective or not, but me personally it's quite bothersome and even happens when playing music. Adding to this, my unit also had some static when used at higher volumes which annoyed me even more. Ever since I've encountered the issues I took in copium and tried to live with it, but I just got so bothered with it that I eventually switched back to using a USB Type C Male to 3.5 mm female adapter to use with 3.5 mm earphones and the issues were gone completely. I am NOT saying to avoid buying this product. Perhaps my unit was defective and I got unlucky, or perhaps it's something that Type C headphones have that I can't live with. Overall, this would've been a nicer buy if I hadn't encountered these issues.