| ASIN | B0876G7X18 |
| Best Sellers Rank | 42,023 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 278 in Network Switches |
| Box Contents | Network switch (DGS-1100-16V2), Power cord, Product documentation |
| Brand Name | D-Link |
| Case Material Type | Plastic |
| Color | Black/White |
| Compatible Devices | computers, servers, network devices |
| Current Rating | 0.01 Amps |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (448) |
| Data Transfer Rate | 1000 Megabits Per Second |
| Global Trade Identification Number | 00790069451768 |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 28L x 18W x 4.4H centimetres |
| Item Type Name | Network switch |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Manufacturer | D-Link |
| Manufacturer Part Number | DGS-1100-16V2 |
| Model Number | DGS-1100-16V2 |
| Number of Ports | 16 |
| Platform | Not Machine Specific |
| Product Warranty | Limited Lifetime |
| Switch Type | DIAC |
| UPC | 790069451768 790069467820 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Upper Temperature Rating | 40 Degrees Celsius |
| Voltage | 220 Volts |
R**S
A USB-powerable managed switch at a bargain price
I wanted a small 5-port managed switch initially to monitor network traffic by mirroring the traffic to a monitoring port, and later for use with an OpenBSD-powered Raspberry Pi WireGuard client gateway (see attached pic). The latter uses VLANs to effectively add one or more Ethernet ports to the Raspberry Pi and is easier much higher performance in my experience than using USB Ethernet adaptors. I found WireGuard throughput was limited to 100Mbit/s with an Ethernet adaptor but this rose to 200Mbit/s using VLANs and the D-Link switch. It could be even higher but my Internet connection is limited to 220Mbit/s ! The switch has worked perfectly in both roles and was very easy to set up, the only gotcha being the need to reduce the default bridging VLAN1 to one port only first so as to allow ports to be allocated to the untagged VLANs. I used eth1 as the VLAN trunk link to the RPi, eth2 for the Internet connection and eth3 for the internal network. An added benefit is that the switch is 5V-powered so can be run off a multi-output USB power brick (see attached pic) with the purchase of a separate USB-to-5.5/2.1mm plug (pin +ve) cable.
J**O
Simple layer-2 switch with nice web interface
R**D
Great little switch
Easy to setup and management features are ready to use
G**S
Well-featured smart switch.
M**S
Works as advertised - happy with it
No regrets or disappointments. Exactly what I expected. No more, no less.
R**N
Good unit
It came quite quickly and so far has performed very well!
G**Z
Just great 😀
Doesn't matter where you will connect, you have 100% transfer from Internet.